Jak wyczyścić srebro za pomocą sody?

Jak wyczyścić srebro za pomocą sody?

Kobiety uwielbiają biżuterię, lubią otaczać się pięknymi przedmiotami, a w szczególności ich uwagę przyciągają srebrne lub złote wyroby. Nic dziwnego – precyzyjnie wykonana srebrna bransoletka, naszyjnik czy kolczyki, są prawdziwą ozdobą dam na szczególne okazje. Biżuterię należy regularnie czyścić, by idealnie prezentowała się na ciele kobiety. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze sposobami pielęgnacji drogocennych klejnotów, by mogły Cię cieszyć przez długie lata, nie tracąc na wartości. Czy czyszczenie srebra sodą jest dobrym sposobem na zachowanie jego świetności?

Czyszczenie srebra sodą – fakty i mity

Czy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane domowymi sposobami są bezpieczne dla srebrnych przedmiotów? Niekoniecznie. Faktem jest, że zastosowanie zbyt dużego stężenia roztworu sody z octem i zbyt mocne pocieranie o czyszczony element może spowodować jego trwałe zmatowienie i uszkodzenie. Warto rozcieńczać proszek w proporcji łyżka sody na łyżkę wody. Z kolei mitem jest przekonanie, że zapach octu pozostanie wyczuwalny na biżuterii. Jest to niemożliwe, gdyż należy pamiętać, że po wymoczeniu i oczyszczeniu srebra sodą, przemywa się je ponownie bieżącą wodą.

Kiedy czyścić srebro używając do tego sody?

Produkty wykonane z prawdziwego srebra charakteryzują się tym, że po jakimś czasie powstaje na nich szarawy, ciemny nalot, który jest nieunikniony. Jest to naturalny proces korozji, jakiemu ulega srebro w czasie. Powłoka zaczyna matowieć i mogą pojawić się nieestetycznie, ciemne plamy. Materiał w ten sposób reaguje na zmiany temperatury czy istniejącą w pomieszczeniu wilgoć, więc musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał odpowiednio czyścić srebro, wykorzystując w tym celu np. sodę oczyszczoną. Kiedy biżuteria zaczyna szarzeć i marnieć, jest to sygnał, że nadszedł czas, by poddać ją właściwej pielęgnacji. 

Jak odpowiednio czyścić srebro sodą?

Powszechnie wiadomo, że soda oczyszczona jest w stanie wyczyścić praktycznie każdą powierzchnię. Dzięki temu jest chętnie stosowanym do usuwania zabrudzeń, domowym środkiem. Sekret tkwi w jej żrących właściwościach, jednak na tyle delikatnie działających, że nie jest w stanie uszkodzić struktury srebra, o ile nie przesadzisz z jej ilością w roztworze. 

Biżuterię, a więc wszelkie naszyjniki, kolczyki, bransoletki, broszki czy pierścionki – w łatwy sposób wyczyścisz, używając wspomnianej sody oczyszczonej i gorącej wody. Wystarczy umieścić klejnoty w miseczce, posypać sodą i zalać wrzątkiem. Po odczekaniu kilku minut należy zamieszać powstały roztwór tak, by osiadł na każdym skrawku najmniejszego kolczyka. Innym wariantem będzie użycie sody, wody oraz octu w proporcji 1:1, gdzie miarą proporcji jest 1 łyżka produktu.

All comments

Leave a Reply