Nie wiesz, jakie srebro jest najlepsze? Sprawdź próbę!

Nie wiesz, jakie srebro jest najlepsze? Sprawdź próbę!

Srebro występuje w przyrodzie częściej niż złoto, dlatego jego cena jest niższa. Ale wśród srebrnych wyrobów jubilerskich są i droższe, i tańsze. Dużo zależy od jakości samego materiału określonej tak zwaną próbą. Czym jest owa próba i jakie są próby srebra? Pragniesz być ekspertem w tym temacie? Koniecznie zapoznaj się z tym, co dzisiaj przygotowaliśmy dla ciebie.

Prosty rachunek

Co to właściwie jest ta próba?  To sposób określenia zawartości srebra w danym stopie metali wyrażonej w promilach, np. jeśli stop zawierałby 50 procent czystego srebra miałby próbę 500. Przypomnijmy więc obowiązujące w Polsce próby: próba 925 zawiera 92,5 proc. czystego srebra, próba 875 - 87,5 procent czystego srebra, próba 830 – 83 procent, próba 800 - 80 procent. Taki system funkcjonuje u nas od 1986 roku. 

Dlaczego nie ma stu procent srebra w srebrze? 

Czyste srebro jest zbyt miękkie, by można było z niego wykonywać trwałe wyroby codziennego użytku. Dlatego domieszkuje się je innymi metalami: miedzią, kadmem i niklem – wtedy staje się odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kolczyki, łańcuszki i cała biżuteria zazwyczaj występuje w próbie 925, rzadziej w 875 i 830, stopy niższej próby wykorzystywane są do wyrobu sztućców lub monet. 

Próba srebra 925 czy 800?

Wiesz już, jakie są próby srebra. Ale jak sprawdzić, której próby jest twoja biżuteria? Nasze prawo przewiduje, że na każdym wyrobie z metalu szlachetnego o wadze powyżej 5 gram musi zostać wybity polski znak probierczy, który potwierdzi ilość kruszcu zawartego w danym przedmiocie (lżejsze wyroby muszą mieć tzw. imiennik czyli znak identyfikujący producenta). Przepisy te dotyczą precjozów przeznaczonych do sprzedaży na terenie Polski. Jeśli ciekawi cię, jakiej próby są srebrne kolczyki czy spinki do mankietów, weź lupę i dokładnie je obejrzyj. Jeśli uda Ci się dostrzec znak probierczy, wiesz wszystko. Ale jeśli masz wątpliwości, czy dobrze odczytujesz drobne symbole, najlepiej zrobisz składając wizytę w zakładzie jubilerskim. Jubiler dokładnie obejrzy twoja biżuterię i określi próbę. W naszym sklepie wszystkie wyroby srebrne wykonane są z najwyższej próby srebra 925.

Dla zdrowia

Najwyższa próba oznacza najwyższą wartość biżuterii. Ale ma też inną zaletę: jest przyjaciółką alergików. Srebro samo w sobie nie uczula, ale wyroby srebrne o niskiej próbie, z dużą domieszką innych metali będących prawdziwą przyczyną ewentualnych reakcji alergicznych, już tak. Jeśli masz ten problem, pamiętaj: im wyższa próba bransoletki czy pierścionka, tym lepiej.

All comments

Leave a Reply