Jakie kolczyki nie uczulają?

Jakie kolczyki nie uczulają?

Zdarza się, że w trakcie noszenia kolczyków pojawia się zaczerwienienie, swędzenie, a nawet obrzęk w miejscu kontaktu kolczyków z uchem. Może to świadczyć o reakcji alergicznej na metal, z którego wykonana jest biżuteria.

Jakie są objawy uczulenia na kolczyki?

Do niedawna powszechnie w biżuterii sztucznej stosowano takie metale jak nikiel, chrom i kadm. To one często były czynnikami wywołującymi uczulenie.

Objawami uczulenia na kolczyki jest najpierw lekkie swędzenie, później może pojawić się drobna wysypka, a następnie zaczerwienienie w miejscu kontaktu metalu ze skórą. Mamy wówczas do czynienia z wypryskiem kontaktowym, który wynika z bezpośredniego oddziaływania dotykowego metalu na skórę.

Zaostrzenie stanu alergicznego może objawiać się zmianami ogniskowo-rumieniowymi, ropiejącymi dziurkami, dlatego gdy tylko zaobserwujesz u siebie takie symptomy, zdejmij kolczyki i unikaj kontaktu skórnego z metalami, z których zostały wykonane.

Obecnie wielu producentów, aby uniknąć reakcji uczuleniowych, produkuje biżuterię bez dodatku niklu, chromu i kobaltu określanych jako „Nickel, Cadmium, Chrome Free” lub „ECO”. Nie stanowi to jednak gwarancji, że uczulenie nie wystąpi.

uczulenie na kolczyki objawy

Czy srebrne i złote kolczyki uczulają?

Kupując kolczyki srebrne lub złote sprawdź, jaką mają próbę. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ wyroby o niskiej próbie zawierają domieszki innych metali, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia na takie produkty. Wybierając kolczyki upewnij się, że są wykonane z najwyższej próby 925, ponieważ uczulenia na kolczyki srebrne z niej wykonane występują niezmiernie rzadko.

Więcej o próbie srebra przeczytasz w artykule na naszym blogu!

A może kolczyki ze stali chirurgicznej?

O stali chirurgicznej mówi się, że jest hypoalergiczna. Wykorzystywana jest w medycynie ze względu na mały potencjał wywołania reakcji alergicznej. Czy kolczyki ze stali chirurgicznej nie uczulają? Sprawdźmy skład stali 316 L, czyli takiej, jaka jest wykorzystywana do wyrobu biżuterii. Okazuje się, że w jej skład oprócz żelaza i śladowych ilości molibdenu, krzemu, węgla, fosforu, azotu i siarki wchodzi właśnie chrom i nikiel, które są główną przyczyną uczuleń! Zawartość chromu waha się od 16% do 19%, a niklu od 10% do 15%. Pierwiastki te są niezbędne w stali, aby żelazo nie rdzewiało. Porównując więc skład chemiczny srebra próby 925, który zawiera 92,5% czystego srebra i tylko 7,5% domieszek innych metali, łatwo można wywnioskować, że kolczyki srebrne będą mniej uczulać niż te wykonane ze stali nierdzewnej. Chyba, że jesteś uczulona właśnie na srebro.

czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają

Co zrobić, gdy uczulenie na kolczyki już się pojawi?

Gdy zauważysz zmiany na skórze ucha, spowodowane przez kolczyki które nosisz, przede wszystkim musisz je zdjąć, aby stan zapalny się nie powiększał i aby nie doprowadzić do przewlekłych powikłań. Podstawą jest unikanie substancji powodujących alergię.

Aby złagodzić podrażnienie skóry w warunkach domowych możesz wykorzystać maść rumiankową, napar z rumianku lub olejek z drzewa herbacianego.

Objawy powinny minąć w ciągu kilku godzin. Jeżeli tak się nie stanie lub reakcja skórna jest silna, skontaktuj się z lekarzem, który przepisze odpowiedni lek.

Odpowiadając na pytanie „jakie kolczyki nie uczulają” można powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem, że srebrne lub złote kolczyki nie będą powodowały odczynów alergicznych. Należy jednak wziąć pod uwagę predyspozycje indywidualne, ponieważ jest mały odsetek osób, które mają uczulenie na te metale.

Sprawdź kolekcję kolczyków srebrnych na:

https://srebroikamienie.pl/71-kolczyki-srebrne

Zdjęcie główne źródło:

www.freepick.com/photos/hand'>hand photo created by serhi

All comments

Leave a Reply