O perłach

Perły klasyfikujemy jako jedne z najbardziej wartościowych kamieni szlachetnych. Co ciekawe, ich piękno doceniali nasi przodkowie już ponad 6000 lat temu. Starożytne legendy mówiły, że perły są łzami aniołów. Inne wierzenia przekonywały, że perłopławy pochodziły od tęczy, która dotykała oceanu.

Domniemane wyjątkowe pochodzenie pereł pozwalało ludom wierzyć w ich wyjątkową moc. Leczono nimi osoby dotknięte chorobami układu krążenia lub zaburzeniami psychicznymi. Aktualnie perły stanowią obok brylantów jeden z najpiękniejszych materiałów, z których tworzy się biżuterię.

 

Jak rozpoznać prawdziwą perłę?

Wśród pereł wyróżnić możemy ich dwa podstawowe rodzaje: naturalne i hodowlane. Te pierwsze, powstające w oceanach, morzach, a także wodach słodkich, nazywane są prawdziwymi.

Perły hodowlane zawdzięczamy Chińczykom. To oni w XIII w. odkryli sztuczny sposób produkcji pereł. Aby zmusić perłopława do wytworzenia perły, należy umieścić w jego muszli drobinki (np. ziarenka piasku), wokół których małż zbuduje kolejne cienkie warstwy masy perłowej. Proces ten trwa kilka lat, a jego efektem jest równie piękna perła.

Perły hodowlane nie różnią się wyglądem od naturalnych – nawet znawcy potrafią pomylić się w ocenie. Sposobem na rozpoznanie pereł prawdziwych jest rzucenie ich na szklaną powierzchnię z wysokości 70 cm. Jeśli odbiją się mniej więcej na połowę tej odległości, są to perły prawdziwe. Jeśli „podskoczą” wyżej – mamy do czynienia z perłami hodowlanymi.

 

Barwy i kształty pereł

Na wybarwienie pereł wpływ ma ilościowy stosunek dwóch substancji – aragonitu do konchioliny. Im więcej tej drugiej, tym ciemniejszy kolor przyjmuje kamień. Najjaśniejsze perły zbudowane są wyłącznie z masy perłowej.

Specjaliści wyróżniają także dwa dodatkowe parametry: „orient”, czyli pojawiającą się na powierzchni punktową grę barw w odcieniach różu i „overton”, czyli występujące poświaty w kolorze niebieskim, niebieskozielonym, purpurowym albo zielonym.

Występujące kolory pereł to:

  • biały,
  • kremowy,
  • kremoworóżowy,
  • niebieski,
  • różowy,
  • "fancy",
  • kremoworóżowa "fancy",
  • czarny,
  • brązowy.

Warto wiedzieć, że perły przyjmują równie wiele kształtów. Specjaliści wyróżniają okrągłe, owalne, w kształcie guzika, kropli i tzw. barokowym, czyli bardzo nieregularnym.

 

Jak dbać o perły?

Perły „żyją” około 100-150 lat, a po tym czasie zwykle rozpadają się. Aby jak najdłużej służyły jako piękna ozdoba, nie ciemniały i nie stawały się matowe, należy o nie odpowiednio dbać. Nie powinno się przechowywać pereł w pomieszczeniu wilgotnym, ani przesadnie suchym. Powierzchnia kamienia nie powinna dotykać przy tym metalowych elementów. Szkodzą im także perfumy oraz lakier do włosów, dlatego biżuterię z perłami najlepiej zakładać już po użyciu wszystkich kosmetyków.